Dolphin Ayak Vuruşu

Yüzme stilleri oldukça farklılık göstermektedir. Yüzme konusunda iyi bir teknik araştıran kişilerin bu alanda kendilerini oldukça fazla geliştirdikleri görülecektir. Kelebek stili de denilen yüzme dolphin hareketi, kişilerin rahat bir şeklide yüzmeyi öğrenmelerine olanak sağlayacaktır. Ancak bu yüzme stilinde diğer stillere göre çok daha fazla hareket imkanı bulunmaktadır. Buralarda 3 farklı ana faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise ayakların aşağı hareketi sayesinde kalçanın yukarı doğru çıkmasıdır. Bunun yanında kolların öne doğru hareket imkanı bularak savrulması ise baş ve omuzları aşağı doğru çekecektir. Üçüncü ve sonuncu faktör ise kol çekişlerinin ilk kısmı ise baş ve omuzları yukarı doğru kaldıracaktır. Bu faktörlere dikkat edilirse bu teknik oldukça rahat uygulama alanı bulacaktır.

kelebek-dolphin.ayak.teknikYüzme stilleri içinde kendini gösteren yüzme dolphin hareketi ile birlikte birçok kişi aktif yüzme stillerine hakim olacaktır. Birçok yüzme çeşidinin bulunduğu kurslarda, bu stili öğrenmek için diğer yüzme stillerine de hakim olmak yerinde olacaktır. Bunların yanında bu teknik için dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut bulunmaktadır. son derece becerikli ve hızlı olmak önemli olan adımlardan birkaçı olacaktır. Bunlarda önemli ve hızlı hareketler yapılmalıdır. Bu şeklide rahat ve özel bir şekilde ilerleme kaydedilecek ve hızlı yüzüş imkanı bulunacaktır.

Yüzme dolphin hareketi için bir diğer önemli nokta ise nefes alma tekniğidir. Bu tekniğin iyi uygulanması gerekecektir. Yüzücünün yüzü su yüzeyinin tamamına çıkması ve kolların geri alınma hareketinin ikinci yarısında ise yüzücü mutlaka ileri doğru nefes almalıdır. Bu stil ve diğer tüm stillerde doğru bir nefes alma tekniğinin uygulanması şartı bulunmaktadır. Bu durumda ise yoğun bir şekilde detaylı hareketler ile birlikte yüzme işlemi tamamlanmış olacak ve yüzme faaliyeti ilerlemiş olacaktır.