Kısa Sürede Yüzme Öğrenmek Mümkün Mü?

Kısa Sürede Yüzme Öğrenmek Mümkün Mü?

Kısa Sürede Yüzme Öğrenmek Mümkün Mü?

Yüzme bilmeyen yetişkinlerin ne kadar sürede yüzme öğreneceği, yüzmeye duyduğu isteği her yetişkinde değişkenlik göstermektedir. Yüzmeyi öğrenecek kişilerin spor geçmişi, vücudunun kapasitesi, suya karşı adaptasyon durumu, su korkusu olup olmadığı gibi durumlar değerlendirilerek yüzmeyi en iyi şekilde yüzme öğrenme programı uygulanmaktadır.

Yüzme öğrenme kursları sayesinde kişiler kısa sürede profesyonel şekilde, kendi kendine yüzebilmektedir. Kişilerin daha kolay şekilde yüzme öğrenmesi için suya karşı adaptasyonları sağlanmalıdır. Sudan korkan ya da daha önce boğulma tehlikesi gibi sorunlar yaşayan kilerin yüzme eğitimine başlamadan önce mutlaka adapte olmaları gerekmektedir.

Yetişkinlere Kısa Sürede Yüzme Öğreten Kurslar

Kişiler psikolojik anlamda ki korkularını yenme aşamasını geçirdikten sonra vücutsal anlamda da yüzme egzersizlerini daha az enerji harcayarak kolayca yapabilmektedir. Yüzme kursuna kayıt yaptırmadan önce kurs ve eğitmenleri hakkında bilgiler toplanmalıdır. Yüzme öğrenme kursları eğitim basamaklarının en başında yüzme nefes egzersizleri eğitimleri sunmaktadır.

İlk adım atıldıktan sonra alınan oksijen baş suya sokularak burunla uzun süreli üfleyerek olmalıdır. Yüzme öğrenme kurslarında tüm yüzme teknikleri öğretilmektedir. Yüzme eğitiminde kısa sürede alınan oksijen uzun süreli kullanılmak üzere ilerlenmelidir. Alınan oksijen suya üflenerek yüzülmeli, doğru kol çekişi yapılarak diğer nefes egzersizlerine başlanmalıdır.

Nefes Egzersizleri İle Doğru Yüzme Kurallarını Uygulamak

Yüzme nefes egzersizleri eğitimleri verildikten sonra streamline denilen akış çizgisini yakalama suyun akış çizgisini hissetme çalışmaları düzenli olarak yapılmalıdır. Streamline tekniğinde eller birleşik, baş ise kolların arasında vücut düz olacak şekilde suya kayma, akma çalışmaları yapılmaktadır. Yüzme öğrenme kurslarında serbest stil yüzme öğrenmek isteyen kişilere doğru ayak çırpma eğitimleri verilmektedir.

Yüzme öğrenme kursları eğitmenleri alanında uzman kişilerden ve beden eğitimi ve spor yüksek okulu mezunlarından oluşmaktadır. Yüzerken parmakların birbirine yakın ve kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Yüzme tekniklerinde kollar omuz hizasından itibaren çekilmelidir. Kollar sağ ve sol dönüşümlü olmaktadır. Bir kol ileri doğru diğer kol suyu itecek şekilde ilerlemelidir. Avuçlara suyu yakalama, çekme, itme hareketleri de yapılmalıdır. Kollar her defasında paralel olarak çalışmalıdır.