Yüzme Engel Tanımıyor

Yüzme Engel Tanımıyor

Özellikle kara sporlarını yapmalarına imkan vermeyen veya kısıtlayacak derecede fiziksel problemi olan bireyler tarafından kolayca yapılabilir olması, yüzmeyi diğer spor dallarından ayıran en önemli özelliktir.

Engellilerin en önemli rehabilitasyon araçlarından biri olan yüzme sporu, İşitme, görme, zihinsel ve bedensel engellileri bulunan tüm bireylerin rahatlıkla yapabildiği tek spor dalıdır

Sporun Onlar İçin Anlamı Daha Derin

Bir çok spor aktivitesi engelli insanların rehabilitasyon süreçlerinde, dayanıklılık ve koordinasyonlarının gelişiminde katkı sağlamaktadır. Ayrıca bireylerin yaşadığı psikolojik travmaların iyileştirilmesinde, onlara sosyalleşme imkanı sunmasında da spor aktiviteleri önemli yer tutmaktadır.

Yüzme sporu ile beraber sürat ve çeviklik kazanan, beden koordinasyonu güçlenen bireylerin, günlük yaşantısının da kolaylaştığı görülmektedir.  Tüm bunlar özellikle sonradan engelli olma durumu ile karşılaşan bireylerde yeni hayatlarına adaptasyonda kolaylık sağlamaktadır.

Yüzmedeki Gelişim Motivasyonu Olumlu Etkiliyor

Engelli bireylerin ve çocukların yüzme yetenekleri edinmeleriyle, kendilerine olan güvenleri artarken, kendileriyle ve sosyal çevreyle daha uyumlu, daha barışık hale gelmektedirler. Sağlıklı kaslarının gelişimi artarken kendi kendilerine yetinme becerileri artarak motivasyonları yükselmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu yüzme eğitiminin; engelli bireylerin, reaksiyon süratlerini arttırdığı, temel kas kuvvetlerinin geliştirdiği ve bunun sonucu olarak yaşadıkları zihinsel ve bedensel rahatlamanın, ilaç kullanımına pozitif katkı sağladığı kanıtlanmıştır.

Suda yapılan hareketlerin engellilerde kas gelişimine katkı sağladığı bilinse de, engelli bireyin adaptasyon ve gelişim süreci değişkenlik gösterebilmektedir. Kişinin psikolojisi ve taşıdığı baskı, önceden sahip olduğu korkular, bireysel yetenek ve fiziksel kapasitesi, suya karşı adaptasyon sürecini ve öğrenim zamanda değişkenlikler görülmesine sebep olabilir.

Engelli Bireylerde Obezite Daha Yaygın

Yüzmenin bir diğer olumlu fiziksel etkisi ise obeziteyi önlemesidir. Yapılan araştırmalar, Engelli bireyler arasında, obezite oranın oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Örneğin,  zihinsel engelli bayanlarda obezite oranının % 75 olduğu belirtilmektedir.

Engelli bireylerde beslenme ve bedensel aktiviteler oldukça önem teşkil etmektedir. Hareket kısıtlaması yaşamaları, sağlıklı kaslarının zayıflamasına, vücutta yara oluşumuna hatta iç organların zayıflamasına sebep olabilir. Bu sebeple düzenli beslenme ve spor yapmaları yapmalarının sağlanması gerekmektedir.

Ayakta yapılan birçok spor dalını içinde bulundukları durum nedeniyle gerçekleştiremeyen bedensel ve zihinsel engelli bireyler bu sporların aksine yüzme sporunu daha rahat ve kolay gerçekleştirmekte ve daha kısa sürede fayda sağlamaktadırlar.